کانون دفاتر پیشخوان

جزئیات فوت بیمار مبتلا به کرونای انگلیسی؛ لزوم تشدید فاصله گذاری

بازدیدها: ۶۹

وزیر بهداشت با تشریح جزئیات فوت بیمار مبتلای به ویروس کرونای انگلیسی در کشور خاطرنشان کرد: رعایت شیوه نامه های بهداشتی و فاصله گذاری و پرهیز از سهل انگاری راه مقابله با این بیماری است.

به گزارش روابط عمومی کانون کشوری دفاتر پیشخوان خدمات دولت و به نقل از خبرگزاری صدا و سیما ، اقای دکتر سعید نمکی پس از اجلاس روسای دانشگاههای علوم پزشکی در جمع خبرنگاران، تاکید کرد : در گزارش های قبلی مواردی از ابتلای مسافران ورودی به کشور به ویروس جهش یافته داشتیم که در اسرع وقت این افراد شناسایی و تحت نظارت و درمان قرار گرفتند.

وی با بیان اینکه ویروس ها به ویزا نیاز ندارند افزود: این نگرانی را بارها مطرح کردیم و کمیته های دیدبانی تشکیل و مرزها کنترل شد اما هفته قبل یک مورد ویروس جهش یافته در خیابان وحدت اسلامی تهران و فوت یک خانم ۷۱ ساله اتفاق افتاد که ایشان هیچگونه سابقه سفر نداشت، همسر ایشان هم در محل دیگری کار می کرد.

وزیر بهداشت گفت: دو روز قبل هم اطلاع دادند که هموطن ۴۸ ساله که کشاورز و دامدار بود در آبیک دچار مشکل می شود ، سپس در بیمارستان هشتگرد بستری و متاسفانه فوت می کند.

وی گفت: بررسی هایی که کردیم نشان می دهد که متاسفانه ویروس جهش یافته انگلیسی مبتلا بوده است ، اطرافیانش هم رصد شد و در این رصد اطرافیان هم به موارد مثبت رسیدیم و کل منطقه را قرنطینه کردیم .

آقای نمکی گفت: بیمارستانی که بستری بود تحت پوشش آزمایش های متفاوت قرار دادیم و همینطور در شهرستان های مجاور به لحاظ شیوه نامه ها دستور دادیم و اقدام شد .

وزیر بهداشت تصریح کرد: دیروز همکاران را دعوت کردم جلسات متعددی گذاشتیم و قرار شد که امروز در نشست با روسای دانشگاههای علوم پزشکی داریم شیوه های جدید دنبال شود.

وی خاطرنشان کرد: افزایش مراقبت ها ، آزمایش های تشخیصی و مواردی که به لحاظ فنی لازم است دنبال می کنیم اما واقعیت آن است که چه ویروس جهش یافته چه ویروس قبلی ، برای مبارزه با آن ها راهی جز تشدید فاصله گذاری و رعایت شیوه نامه ها نداریم.

آقای نمکی گفت: همواره بین شیوع و موج بیماری و رعایت نشدن شیوه نامه ها رابطه معنا دار داریم ، انتظار داشتم حتی اگر ویروس جهش یافته هم نیاید ، با این این بی تفاوتی و سهل انگاری ما در اسفند دچار خیز جدید بشویم و بارها هم عرض کرده بودم.

وزیر بهداشت گفت: متاسفانه در خوزستان خیز جدید داریم ، در مازندران افت کرد ولی در برخی استان ها در حال آغاز است.

دکتر نمکی افزود: در گردنه موج سهمگین کرونا هستیم و عزیزان باید رعایت و از سفر و گردهمآیی ها پرهیز کنند. ماه عزیزی است شادی ها را به عزا تبدیل نکنند.

وزیر بهداشت افزود: ویروس جهش یافته چندین برابر قدرت سرایت دارد و متاسفانه برغم ادعای مقامات انگلیسی ، هم بیماری زایی و هم مرگ و میر بالاتری دارد و  جوان ترها را بیشتر گرفتار می کند و آمار فوت ناشی از آن هم بیشتر است.

وی تصریح کرد: امروز بر اساس آماری که داریم جوان ها گرفتار می شوند و متاسفانه بدخیم است و در بیمارستان ها گرفتاری ایجاد می کند.

دکتر نمکی تصریح کرد: همکاری برای آزمایش بیشتر ، رعایت مسایل بهداشتی در مراکز خرید و تجمع باید مورد توجه جدی باشد و امیدوارم با کار سنگینی که شروع کردیم دچار عارضه و حادثه جدید نشویم و اسفند را با سخت گیری بیشتر لااقل بهار و عید خوش تری نسبت به پارسال داشته باشیم.