پایانه فروش ویژه پیشخوان (POS)

تهیه پرینتر و سایر ملزومات دفاتر پیشخوان دولت

سامانه پشتیبانی و مرکز پاسخگویی کانون کشوری دفاترپیشخوان

اطلاعیه ها

راهنمای اتصال به شبکه پیشخوان (SIN)

ملاقات حضوری

سیستم یکپارچه مالی و حسابداری دفاتر پیشخوان دولت

روابط عمومی کانون در تلگرام

telegram_pr.jpg

خبردولت الکترونیک چه نقشی در رضایت مندی مردم از حکومت دارد؟ مشاهده در قالب PDF چاپ فرستادن به ایمیل
نوشته شده توسط f.choobineh   
پنجشنبه, 18 مهر 1398 ساعت 08:50

از آنجایی که دولت الکترونیک بر خط(آنلاین) است، بنابراین خدمات بر بستر اینترنت در لحظه انجام می‌شود. دولت الکترونیکی با خود دولت، شهروندان و شرکت‌ها و بنگاه‌های اقتصادی تعامل برقرار می‌کند. در این سه بخش خدمات زیادی مانند پرداخت مالیات و عوارض، تجدید گواهینامه، دریافت و تجدید جواز کسب و کار، ثبت شرکت، عقد قرارداد، ثبت ازدواج و طلاق، ثبت اولاد و مرگ، پرداخت‌های بر خط، مشاوره از راه دور، بازاریابی اینترنتی، فرم‌های الکترونیک، کاریابی، رای گیری الکترونیکی، خدمات پلیس و... ارائه می‌شود.

دولت الکترونیکی مزایای زیادی دارد، چون نحوه‌ی ارائه خدمات به مشتریان ساده و قابل دسترس می‌شود و کارایی را بهبود می‌بخشد. مشتریان به راحتی به اطلاعات مورد نیاز دست می‌یابند.

 

با راه اندازی دولت الکترونیکی در ایران برخی لایه‌های مدیریتی حذف می‌شود. به عبارتی بوروکراسی اضافه اداری کم شده و مبنا مشتری مداری می‌شود. همچنین موجب می‌شود تا دسترسی مردم به دولت افزایش یابد و شهروندان از دریافت خدمات رضایت داشته باشند. از سوی دیگر موجب کوچک شدن دولت شده و ضمن ایجاد شفافیت، دولت و دستگاه‌های مربوطه را پاسخگو می‌کند و اعتماد شهروندان به دولت افزایش می‌یابد.

در کل باید گفت راه اندازی دولت الکترونیک پیامدهای مثبت اقتصادی( کاهش فساد، افزایش اعتماد به دولت، کاهش هزینه‌های دولتی با ارائه برنامه‌های موثر و افزایش بهره‌وری کسب و کار و...) و سیاسی( زیست محیطی، آموزشی، اشتراک گذاری، افزایش حریم خصوصی و...) زیادی در بر دارد.

هدف نهایی دولت الکترونیکی این است که بتواند مجموعه‌ای از خدمات عمومی را به تمام شهروندان در یک روش کارآمد و مقرون به صرفه ارائه دهد. دولت الکترونیک این اجازه را می‌دهد تا مردم از سیاست‌های دولت که برای آنها انجام می‌دهد، مطلع شوند.

 

افزودن نظر