کانون دفاتر پیشخوان

افزوده شدن قابلیت هشدار زنده زلزله به سیستم عامل اندروید

بازدیدها: ۱۷

کمپانی گوگل به تازگی قابلیتی را راه اندازی کرده است که می‌تواند به کاربران سیستم عامل اندروید در لحظه وقوع زلزله هشدار بدهد.
به گزارش روابط عمومی کانون و به نقل از  engadget، فراگیری تلفن‌های همراه هوشمند موجب شده است که این گجت‌ها به یک ابزار ضروری برای سرویس‌های اضطراری تبدیل شوند و بتوانند در مواقع ضروری جان بسیاری از انسان‌ها را نجات بدهند.

اندروید به عنوان محبوب‌ترین سیستم عامل در سراسر جهان در حال حاضر برای انتشار هشدارهای فجایع طبیعی در ژاپن و نیز تماس با مرکز فرویت‌های ۹۱۱ مورد استفاده قرار می‌گیرد. همچنین از آنجایی که این قابلیت‌ها از اهمیت ویژه‌ای برخوردار هستند، در بیشتر مواقع برای اجتناب از سوق دادن افراد جامعه به سمت نصب نرم‌افزارهای متعدد، درون خود اندروید جایگذاری می‌شوند.

گوگل در تابستان گذشته با همکاری سازمان زمین شناسی ایالات متحده توانست به کمک مکانیسم‌های ایمنی سیستم عامل خود از سیستم هشدارهای زلزله اندروید رونمایی کند. این قابلیت که برای اولین بار در ایالت کالیفرنیا راه اندازی شد به سرعت گسترش پیدا کرد و در ماه مه به واشنگتن و اورگن رسید. با این حال این ویژگی هم اکنون از آمریکا فراتر رفته و برای دو کشور زلزله خیز نیوزلند و یونان نیز عرضه شده است.

سیستم هشدار گوگل در سطح فردی، تلفن همراه شما را به یک لرزه سنج کوچک تبدیل می‌کند. با این حال این سیستم در سطح گسترده‌تر با استفاده از رویکرد برون سپاری جمعی می‌تواند از شبکه‌ای از دستگاه‌های تشخیص امواج لرزه ایجاد کند که می‌تواند زلزله و بزرگی آن در را در لحظه وقوع تشخیص بدهد.

این سیستم با ارسال اطلاعات حرکت لرزه‌ای (که توسط شتاب سنج تلفن شما حس می‌شود) و داده‌های موقعیت مکانی به سرورهای تشخیص زمین لرزه گوگل کار می‌کند. این اطلاعات در کشورهای نیوزیلند و یونان برای ارسال هشدارهای زودهنگام به کاربران اندروید استفاده خواهد شد. علاوه بر این گوگل می‌تواند این اطلاعات را در نتایج جستجو برای واژه هایی از قبیل «زلزله» یا «زلزله در نزدیکی من» نمایش دهد.